Нові норми КПК: чи дійсно відтепер не можна вільно поховати людину?

В багатьох ЗМІ прокотилася новина, що з 15 березня неможливо буде поховати жодного померлого без дозволу суду на проведення експертизи. І як наслідок, у деяких людей виникла паніка та обурення. Як же насправді зміни до Кримінально-процесуального кодексу стосуються процесу поховання ?

Ряд змін до Кримінального процесуального кодексу України, прийнятих 3 жовтня 2017 року та які набули чинності 15 березня 2018 року, закріплюють і новий процес встановлення причин смерті. Зокрема, в нормі йдеться, що відтепер слідчий або прокурор зобов’язані звернутися з клопотанням не до експерта, а спочатку до слідчого судді для проведення експертизи, що може зайняти значний час.

Однак, передчасно панікувати не варто, адже поховання людей, життя яких припинилося природнім шляхом, нові зміни до КПК України не стосуються. Порядок взаємодії між підрозділами Національної поліції, закладами охорони здоров’я та органами прокуратури України при встановленні факту смерті людини, затверджений наказом МВС України від 29.09.2017 «Про затвердження Порядку взаємодії між органами та підрозділами Національної поліції, закладами охорони здоров’я та органами прокуратури України при встановленні факту смерті людини» встановлює наступне. У разі смерті людини за місцем її проживання без ознак насильницької смерті або підозри на таку, на місце події виїжджає лікар, а у випадках, передбачених наказом МОЗ № 545 від 08.08.2006 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті», фельдшер закладу охорони здоров’я, який констатує факт смерті, проводить огляд трупа, за результатами якого інформує органи та підрозділи Національної поліції та адміністрацію закладу охорони здоров’я, що забезпечує потреби населення у медичному обслуговуванні на відповідній території, про можливість встановлення причини смерті без патологоанатомічного розтину та видачі лікарського свідоцтва про смерть (фельдшерської довідки про смерть).

У таких випадках уповноваженим працівником поліції складається висновок щодо ненасильницької смерті людини за місцем проживання, і судово-медична експертиза не проводиться, тому ніяких змін у похованні, так званої такої категорії людей, не буде.

Обов’язково направляють для проведення судово-медичної експертизи трупи (частини  трупів) людей:

• з ознаками насильницької смерті або підозри на таку смерть;
  • смерть яких настала раптово або при нез’ясованих обставинах;
  • смерть яких настала поза місцем їхнього проживання;
  • особу яких не встановлено.

Тому перейматися, що людина не зможе поховати свою стареньку бабусю, яка ще й давно хворіла, не варто.

Прокурор Буринського відділу

Конотопської місцевої прокуратури                               Юрій Герасименко