Буринська районна рада

Ботулізм крокує Україною: що потрібно знати про небезпечну хворобу

Переглядів: 214

        Ботулізм - це важке інфекційне захворювання, яке протікає дуже гостро. Його збудником є бактерія Clostridium botulinum, яка виділяє ботулотоксин - найсильніший з відомих науці органічних токсинів. Він витримує температуру до 120 °С та характеризується ураженням нервової систем.

        Інфікування відбувається в результаті вживання продуктів харчування, які були заражені власне токсином ботулізму, чи збудниками цього захворювання: консерви, риба, м'ясо, ковбасні вироби. Крім того небезпечними є брудні овочі та фрукти, де можуть міститися збудники хвороби.

Токсин практично миттєво вражає нервову систему і викликає сильне отруєння всього організму. Уже в перші години після інфікування хворий відчуває себе дуже ослабленим, його буде лихоманити, з'являється дискомфорт у шлунку. Як правило, такі ознаки ботулізму проявляються одразу у всієї родини, які разом їли заражену ботулізмом їжу. На частку "сімейних" випадків припадає близько 38 % всіх випадків ботулізму.

Симптоми ботулізму

        При ботулізмі інкубаційний період (проміжок часу між моментом зараження і появою перших симптомів) триває від кількох годин до п'яти днів. Чим коротший інкубаційний період, тим важче протікає захворювання. При гострій фазі захворювання проявляється наступними симптомами: біль в животі; нудота; діарея; здуття живота, запор; головний біль; температура тіла підвищується й знижується через добу; нездужання і загальна слабкість; порушення в роботі серця.

        Головними симптомами, які відрізняють ботулізм від харчового отруєння є: двоїння в очах, інші порушення зору; слабка реакція зіниць на світловий подразник; слабкість у м'язах, починається з потиличних; хворий погано утримує голову вертикально; зміна тембру голосу; обличчя стає малоемоційним, схожим на маску; важко ковтати і висовувати язика; дихання поверхневе; млявість, при цьому чутливість зберігається; слизова ротової порожнини має яскраво-червоний колір; сухість у роті; на корені язика накопичується слиз.

Лікарі пояснюють, що у тому разі, якщо ці симптоми з’являються, необхідно негайно викликати швидку допомогу. До приїзду лікаря треба починати промивати шлунок до чистої води, а також прийняти сорбенти.

Профілактика захворювання

Ботулотоксин не призводить до зміни кольору, запаху або смаку їжі, таким чином виявити наочно заражені продукти неможливо, тому вкрай важливо дотримуватися профілактичних заходів на випередження.

Профілактика харчового ботулізму ускладнена в зв'язку з широким розповсюдженням бактерій Clostridium botulinum в природі і їх стійкістю до несприятливих умов навколишнього середовища.

Перед вживанням продукти, зокрема гриби, на які припадає 70% усіх випадків інфікування хворобою, необхідно прогріти при температурі +120°C 30 хв. Копчена риба, ковбасні вироби та сало повинні зберігатися при температурі не вище +10°C. У випадку виникнення підозри в недотриманні магазином чи торговцем на ринку відповідної температури зберігання риби та ковбасних виробів, краще взагалі нічого не купувати в цьому місці. Фрукти та овочі повинні бути свіжими, а також ретельно очищатися від пилу і бруду. Перезрілі та зіпсовані продукти використовувати до вживання не бажано. Якщо один з членів родини хворіє на ботулізм, слід негайно продезінфікувати посуд, з якого він обідав, та його одяг.

 

Небезпека ботулізму чатує на кожного

 

БОТУЛІЗМ – гостре інфекційне захворювання, яке виникає в результаті вживання продуктів, які містять отруйні речовини (токсини), що виробляються бактеріями ботулізму. Цей токсин є одним із найнебезпечніших від усіх відомих біологічних отрут. Він у 375 тисяч разів сильніший від отрути гримучої змії.

        Самостійно відрізнити заражені продукти від доброякісних важко. Іноді смак, запах і вигляд продукту можуть не змінюватися.

        Збудники ботулізму можуть існувати тільки в безкисневому середовищі. Консервація є якраз найсприятливішим середовищем для розмноження бактерій. В цих умовах мікроби підтримують свою життєдіяльність і виробляють отруту. Найбільшою загрозою для здоров’я людини є домашні консерви, а не продукти, вироблені промисловим способом, як може здатися спочатку. Крім того, збудники хвороби накопичуються в банці з консервантом не скрізь, а гніздами. Ось чому одні люди, які вживали продукт з однієї банки, захворіють на ботулізм, а інші – ні.

        В історії медицини були зафіксовані спалахи хвороби після вживання в їжу самостійно приготовленої кров’яної ковбаси та копченої риби. Підтверджено науково і практично, що саме продукти, приготовлені в домашніх, а не в технічних умовах, найчастіше викликають ботулізм.

Сприйнятливість людини до цієї хвороби висока. Інкубаційний період захворювання триває від кількох годин до доби (рідше – до 2-3 днів). Його тривалість залежить від кількості ботулотоксину, що потрапив в організм хворого. Зазвичай захворювання починається раптово. У людини порушується зір, виникає м’язова слабкість і з’являється сухість у роті. Турбує «туман», роздвоєння предметів, «сітка» перед очима, далекозорість. Відчувається наявність чужорідного тіла в глотці, першіння в горлі та погіршується ковтання їжі. При тяжкому перебігу захворювання вода і рідка їжа можуть виливатися через ніс. У людини змінюються тембр і висота голосу. Дихання поверхневе, зіниці розширені, обличчя схоже на маску. Виникає параліч мускулатури. У 20% хворих смерть настигає від паралічу дихання, причому хворий не втрачає пам’яті. Якщо виникає порушення зору, особливо після вживання консервованих або інших «небезпечних», продуктів, потрібно відразу ж викликати бригаду екстреної медичної допомоги. Адже при цьому захворюванні стан хворого може різко погіршитися в першу ж добу після зараження, що може призвести до його смерті. Якщо підозрілу їжу їли інші люди, слід з’ясувати, чи не з’явилися в них які-небудь ознаки хвороби. Одужання пацієнтів при цій хворобі відбувається повільно.

Головне управління Держпродспоживслужби в Сумській області, наголошує:

  • не купувати консервовані продукти домашнього приготування;
  • не робити самостійно консерви з м’яса, риби і грибів;
  • відмовитися від вживання копченої та в’яленої не патраної риби;
  • дотримуватися чистоти при обробці продуктів для консервування і не використовувати зіпсовані овочі та фрукти;
  • піддавати тепловій обробці банки і кришки в обов’язковому порядку;
  • зберігати домашні консерви при температурі від +2 до +6°С;
  • знищувати «бомбажні» (здуті) банки;
  • не вживати домашні консервовані продукти, приготовлені знайомими.

У випадку виявлення ознак харчового отруєння не займайтесь самолікуванням, терміново зверніться до найближчого лікувально-профілактичного закладу.

Пам’ятайте! Хворобу легше попередити, ніж її лікувати. Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких, а особливо дітей.

Буринське районне управління Головного управління

Держпродспоживслужби в Сумській області« повернутися до списку новин