Суспільно корисні роботи – один із видів відповідальності за несплату аліментів

З 6 лютого 2018 року діє Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» (Закон від 7 грудня 2017 року, №2234-VIII). Закон передбачає нові засоби примусового виконання рішень до боржника, який не сплачує аліменти більше ніж шість місяців, одним з яких є притягнення несумлінних батьків до адміністративної відповідальності у вигляді суспільно корисних робіт на строк від 120 до 240 годин. При цьому, виконання зазначених робіт не має перевищувати 8 годин, а для неповнолітніх 2 години на день. Також суспільно корисні роботи не призначаються особам з інвалідністю І або ІІ групи, вагітним жінкам та чоловікам, старшим 60 років, жінкам від 55 років.

Суспільно корисні роботи – це вид адміністративного стягнення, який полягає у виконанні правопорушником оплачуваних робіт. А їх вид визначає відповідний орган місцевого самоврядування. Уповноваженими на складання протоколів про вчинення такого правопорушення є лише державні виконавці, які і будуть надсилати їх до суду за місцезнаходженням органу ДВС. Виконання рішень суду про накладення адміністративного стягнення у вигляді оплатних суспільно корисних робіт покладено на уповноважені органи з питань пробації. Такі порушники перебувають на обліку в уповноваженому органі з питань пробації за місцем проживання. Вони викликаються до уповноваженого органу з питань пробації для проведення бесіди, під час якої їм роз’яснюється порядок та умови виконання стягнення, наслідки ухилення від виконання суспільно корисних робіт. Посадова особа органу пробації видає порушнику направлення для відбування стягнення на один з об’єктів, визначений органами місцевого самоврядування. До відбутого строку суспільно корисних робіт зараховується тільки той час, протягом якого порушник виконував суспільно корисну роботу на визначених об’єктах. Якщо боржник ухиляється від виконання суспільно корисних робіт, його можуть арештувати. У цьому випадку кожна доба арешту буде зараховуватися за 15 годин суспільно корисних робіт. При цьому термін арешту не може перевищувати 15 діб.

За 2019 рік по обліку сектору пройшло 4 особи, стосовно яких застосовано адміністративне стягнення у вигляді суспільно корисних робіт. Загальний розмір перерахованих коштів складає 14536 гривень 51 копійка. У 2020 році на виконання Буринського районного сектору надійшла одна ухвала суду щодо виконання даного виду стягнення. Відповідно, в рахунок заборгованості по аліментах, перераховано 3405 гривні 33 копійки.

Сума, яка виникла в боржника може бути великою. І наразі, він не маючи достатнього доходу, може хоча б частково погасити борг перед дитиною своєю працею. Тобто, всі зароблені кошти органи місцевого самоврядування надішлють на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби для подальшого погашення заборгованості зі сплати аліментів, що на відміну від безоплатних громадських робіт, є більш ефективним заходом для погашення наявної заборгованості.

Таким чином Закон про посилення відповідальності за несплату аліментів спрямований на забезпечення належного виконання рішень щодо їх стягнення, що дозволить зменшити заборгованість зі сплати аліментів, а також забезпечить належне утримання осіб, які отримують аліменти. А тому потрібно відповідально ставитися до виконання своїх батьківських обов’язків, інакше в подальшому будуть вжиті заходи за їх неналежне виконання.